21 lutego obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku. Dzień ten ma w założeniu pomóc w ochronie języków zagrożonych wyginięciem. Dla bardzo wielu Górnoślązaków językiem ojczystym, czyli tym który poznało się jako pierwszy od swoich rodziców, jest język śląski. Chcąc ocalić go od zapomnienia i przekazać następnemu pokoleniu członkowie piekarskiego koła Związku Górnośląskiego podejmują corocznie szereg inicjatyw.

Jedną z nich jest organizacja spotkania pod hasłem:

Cały Górny Śląsk czyta po śląsku”. Serdecznie zapraszamy do udziału w tym spotkaniu w czwartek, 23 lutego o godz. 17.00  w murach Dzielnicowego Domu Kultury w Dąbrówce Wielkiej.

Zaproszenie skierowane jest nie tylko do osób dorosłych ale także do  młodzieży i dzieci. Dla wszystkich chętnych, którzy będą się chcieli zmierzyć ze śląskim tekstem, będą przygotowane do wyboru materiały do czytania.  Można przyjść też z własnym tekstem. Zaplanowaliśmy na ten dzień także miłe niespodzianki. Zachęcamy dyrektorów szkół, przedszkoli, domów kultury, nauczycieli i bibliotekarzy do organizowania z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego spotkań promujących język śląski. Tylko wspólne działania pozwolą na ocalenie śląskiej godki od zapomnienia.

Ks. Konstanty Damrot pisał: „Skoro się wstydzisz swoich przodków gwary, wnet się zawstydzisz i wyprzesz ich wiary”.

 

Zapraszam do wzięcia udziału

Prezes Związku Górnośląskiego Dzielnicy Wełnowiec Józefowiec

Mariola Para-Hewig