WSPOMNIENIA Z REJSU PO KANALE KĘDZIERZYŃSKIM PRZEZ KOZIELSKA KRAINĘ RZEK  I KANAŁÓW

24.09.2019 r.

W dniu 24.09.2019 r w ramach Biesiady m. Janusza Kalinowskiego Koło Związku Górnośląskiego Katowice-Wełnowiec –Józefowiec zorganizowało wycieczkę-rejs statkiem po Odrze i Kanale Kędzierzyńskim. Nasza wyprawa rozpoczęła się w stoczni Damen.

Płynęliśmy statkiem „Silesia” który dawniej nazywał się „The Bluecity Queen” został on zbudowany w 1908 r w holenderskiej stoczni Va Damm i służył do bieżącej obsługi portu, do czasu przebudowy na statek pasażerski w 1928 r. W latach 60-tych dobudowano mu górny pokład, a w 2010 r   po gruntownej modernizacji został zakupiony i sprowadzony do Koźla gdzie zaczął pływać po Odrze. Jest to jeden z najstarszych statków pływających obecne w Polsce po wodach śródlądowych.

Podczas rejsu oglądaliśmy w basenie stoczni statki które są remontowane w stoczni Damen.

W drodze do Koźla można zobaczyć było odpoczywające na brzegu mewy, żurawie, czaple, kawałek dalej zauważyliśmy pływające całe rodziny łabędzi. Port Koźle był kiedyś drugim co do wielkości portem rzecznym w Europie. W jego skład wchodzą 3 baseny portowe wpłynęliśmy do pierwszego basenu gdzie mieliśmy okazje oglądać najlepiej zachowane pozostałości po urządzeniach portowych. Urządzenia te służyły do wyładunku na barki rzeczne z wagonów kolejowych sypkich materiałów takich jak węgiel, piasek. Braliśmy także udział w tzw. śluzowaniu na kanale gdzie różnica wysokości wody w czasie wodowania wynosi 10,4 m. komory są zamykane w postaci przesuwających się pionowo zasuw. zasuwa zamknęła się, a my jesteśmy na dnie komory, zaczyna wlewać się woda i powoli zaczynamy unosić się do góry.

Gdy woda zapełniła komorę a my z dna wydostaliśmy się na powierzchnie wypływamy na dalszą część naszej wyprawy. Przeżycie to było niesamowite. Po drodze zawijamy jeszcze raz zobaczyć barki i pchacze, spotykamy też wędkarzy na Odrze łowiących z łódek. Wracamy do Stoczni Damen gdzie czeka na nas autokar. Następnie udaliśmy sie do miejscowości Czarnocin na Ranczo w miejscowości gdzie odbył się poczęstunek połączony z grillem.   Było wspaniale wszystkim dopisywały humory , a przede wszystkim wspaniała pogoda.

Jeszcze raz dziękuje wszystkim uczestnikom rejsu, oraz Państwu Banasik-Haimann z Czarnocina do zobaczenia na następnej biesiadzie za rok.

SAM_2489

SAM_2492

SAM_2499

SAM_2506

SAM_2507

SAM_2508