W dniu 12.09.2015 r w ramach Biesiady m. Janusza Kalinowskiego Koło Związku Górnośląskiego Katowice-Wełnowiec –Józefowiec zorganizowało wycieczkę-rejs statkiem po Odrze i Kanale Kędzierzyńskim, wśród uczestników rejsu byli także członkowie innych kół Związku Górnośląskiego z Bogucic, Siemianowic-Śl- Bytków, Katowice-Śródmieście, Bractwa św. Jana , Bractwa Gwarków.

Ze względu na remont śluzy Kożle nasza wyprawa rozpoczęła się w stoczni Damen.

Płynęliśmy statkiem „Silesia” który dawniej nazywał się „The Bluecity Queen” został on zbudowany w 1908 r w holenderskiej stoczni Va Damm i służył do bieżącej obsługi portu, do czasu przebudowy na statek pasażerski w 1928 r. W latach 60-tych dobudowano mu górny pokład, a w 2010 r   po gruntownej modernizacji został zakupiony i sprowadzony do Koźla gdzie zaczął pływać po Odrze. Jest to jeden z najstarszych statków pływających obecne w Polsce po wodach śródlądowych.

Podczas rejsu oglądaliśmy w basenie stoczni statki które są remontowane w stoczni Damen.

W drodze do Koźla można zobaczyć było odpoczywające na brzegu mewy, żurawie, czaple, kawałek dalej zauważyliśmy pływające całe rodziny łabędzi. Port Koźle był kiedyś drugim co do wielkości portem rzecznym w Europie. W jego skład wchodzą 3 baseny portowe wpłynęliśmy do pierwszego basenu gdzie mieliśmy okazje oglądać najlepiej zachowane pozostałości po urządzeniach portowych. Urządzenia te służyły do wyładunku na barki rzeczne z wagonów kolejowych sypkich materiałów takich jak węgiel, piasek. Braliśmy także udział w tzw. śluzowaniu na kanale gdzie różnica wysokości wody w czasie wodowania wynosi 10,4 m. komory są zamykane w postaci przesuwających się pionowo zasuw. Czekaliśmy wraz z kajakarzami i doczekaliśmy się, zasuwa zamknęła się, a my jesteśmy na dnie komory, zaczyna wlewać się woda i powoli zaczynamy unosić się do góry.

Gdy woda zapełniła komorę a my z dna wydostaliśmy się na powierzchnie wypływamy na dalszą część naszej wyprawy. Przeżycie to było niesamowite. Po drodze zawijamy jeszcze raz zobaczyć barki i pchacze, spotykamy też wędkarzy na Odrze łowiących z łódek. Wracamy do Stoczni Damen gdzie czeka na nas autokar. W drodze do miejscowości Czarnocin odwiedziliśmy także „Rezerwat Boże Oko” gdzie według legendy miała objawić się Św. Anna i wyrazić swe życzenie aby wybudowano kościół na wzgórzu góry którą obecnie nazywamy Górą św. Anny. Na koniec udaliśmy się na Ranczo w miejscowości Czarnocin gdzie odbyła się wspaniała zabawa przy muzyce i grillowaniu.

Było wspaniale wszystkim dopisywały humory , a przede wszystkim wspaniała pogoda.

Jeszcze raz dziękuje wszystkim uczestnikom rejsu, Zespołowi muzycznemu „Alt”, oraz Państwu Banasik-Haimann z Czarnocina do zobaczenia na następnej biesiadzie za rok.

P1980461_resize P1980474_resize P1980482_resize P1980518_resize P1980520_resize P1980542_resize

P1980562_resize P1980569_resize P1980570_resize P1980638_resize