PIELGRZYMKA ZWIĄZKU GÓRNOŚLĄSKIEGO DO PIEKAR ŚL. Z OKAZJI 25 LECIA ISTNIENIA ZWIĄZKU
22.06.2014r.

DSC00317 (Kopiowanie)

Tradycyjnie w trzecią niedzielę czerwca członkowie Związku Górnośląskiego spotykają się w Piekarach u Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej by dziękować za kolejny rok działalności organizacji. W tym roku okazja była wyjątkowa: Związek obchodzi 25-lecie swojego istnienia.
Był jeszcze jeden bardzo istotny powód, dla którego pielgrzymka została przesunięta o tydzień; katowicki chór „Ogniwo”, laureat tegorocznej nagrody im. Wojciecha Korfantego obiecał występ w Piekarach, ale termin tradycyjny miał już zajęty. Taka sytuacja wydarzyła się w historii pielgrzymek piekarskich po raz drugi – pierwszy raz w roku ubiegłym, kiedy termin pielgrzymki zbiegł się z ingresem katowickiego biskupa Józefa Kupnego do katedry wrocławskiej. Zmieniony został też nieco program uroczystości; tradycyjne złożenie kwiatów pod pomnikiem Jana Pawła II odbyła się przed Mszą Świętą, stąd nie wszystkie sztandary zdążyły dojechać na godzinę dziesiątą. Prezes Związku Marek Sobczyk przypomniał rolę kardynała Wojtyły w historii Piekar oraz przypomniał, że członkowie stowarzyszenia modlili się w tym miejscu najpierw o beatyfikację, potem o kanonizację Wielkiego Polaka. Następnie  w szyku procesyjnym poczty sztandarowe w liczbie dziesięciu weszły do Piekarskiej bazyliki.
Mszę Świętą w towarzystwie dwóch kapłanów odprawił kustosz sanktuarium, ksiądz prałat Władysław Nieszporek. Członkowie Związku tradycyjnie aktywnie włączyli się w oprawę Eucharystii: czytania mszalne odczytali Łucja Staniczek z Zarządu Głównego oraz członek Rady Związku Tomasz Szulc. W roli kantora debiutował Gerard Skrzypiec  z Koła Piekary Śląskie. Modlitwę Wiernych w gwarze śląskiej odczytała Prezes Koła piekarskiego Helena Leśniowska.

DSC00397 (Kopiowanie)

DSC00343 (Kopiowanie)