W tym roku Kapituła Nagrody pod przewodnictwem prof. Ireny Lipowicz decydowała  o przyznaniu trzech nagród., w rocznicę urodzin Wojciecha Korfantego, w Siemianowicach Śląskich –Michałkowicach (parku Tadycji) po raz 24. wręczono nagrody im. W. Korfantego. Wyróżnienia od 1993 roku wybitnym postaciom i instytucjom zasłużonym dla Górnego Śląska przyznaje je Związek Górnośląski.

W tym roku wyróżnieniem uhonorowano:

  • Harcerski Zespół Artystyczny „Słoneczni” z Katowic,

Zespół powstał we wrześniu 1963r. w Szkole Podstawowej nr 25 w Katowicach, w dzielnicy Załęska Hałda jako klasyczny chór szkolny. Już w pierwszym roku działalności przyszły pierwsze sukcesy i chór stał się coraz bardziej znany na terenie Katowic.Po trzech latach cały zespół wstąpił do Związku Harcerstwa Polskiego, utworzył 24 Drużynę Harcerską w Hufcu Katowice – Ligota i odtąd już występował na scenach i estradach jako Harcerski Chór im. M. Karłowicza. Od tej pory zespół reprezentuje miasto Katowice i Śląsk na bardzo licznych imprezach na terenie całego kraju.

Jako członek ZHP zespół reprezentuje Polskę na wielu Międzynarodowych Obozach Pokoju i Przyjaźni w kraju oraz poza jego granicami. Owocem tych zagranicznych wyjazdów było utworzenie przy zespole Klubu Międzynarodowej Przyjaźni INTERCLUB, który propagował pląsy, zabawy i piosenki z różnych krajów, organizował wystawy o innych dziecięcych organizacjach oraz rozdał swoim katowickim rówieśnikom ponad 3 tysiące adresów dzieci z 15 krajów świata, którzy chcieli korespondować z polskimi dziećmi. W uznaniu zasług zespół wyróżniony został Dyplomem Honorowym CIMEA.

Po kolejnych 6 latach, w roku 1972, zespół przeniósł swą siedzibę do katowickiego Pałacu Młodzieży, by umożliwić uczestnictwo w zespole wszystkim chętnym dzieciom z katowickich szkół podstawowych. Zespół przyjął obecną nazwę: HARCERSKI ZESPÓŁ ARTYSTYCZNY SŁONECZNI. Przez następne lata zespół bezustannie się rozwijał i wzbogacał zarówno formy wyrazu artystycznego, jak i swoją aktywność. Do niewątpliwych sukcesów zaliczyć należy prowadzenie cyklicznej audycji radiowej „Śpiewaj z nami”, której głównym celem było rozśpiewanie dzieci i nastolatków z okolic Katowic. Audycji jest to, że przetrwała aż 13 lat (1076-1989). Zespół nagrywał również audycje muzyczne dla klas IV i VI (na zlecenie Programu I PR) oraz popularne dobranocki. W sumie zespół nagrał 284 audycji radiowych.Rozszerzył się również repertuar zespołu, dla którego znani polscy twórcy zaczęli pisać piosenki. Radiowa taśmoteka zespołu to prawie 200 nagranych piosenek, w tym pierwsza w historii ZHP „Antologia piosenki harcerskiej (1911-1980)”.

Zespół koncertował na estradach całej Polski oraz w 9 krajach Europy i Azji i wielokrotnie reprezentował nasz kraj podczas międzynarodowych spotkań i festiwali.

  • Stanisław Gerarda Trefoń

kolekcjoner i mecenas śląskiego malarstwa   i rzeźby w węglu z Rudy  Śląskiej prezentowanej w Galerii Barwy Śląska w Nakle Śląskim .Właściciel kolekcji twórczości amatorskiej. Prace zbiera od ok. 55 lat. W swej kolekcji zebrał ponad 2800 obrazów, linorytów,akwarel autorów intuicyjnych, przede wszystkich z terenu Śląska. Posiada w swej kolekcji około 250 eksponatów rzeźby w drewnie [oraz unikatowy zbiór rzeźby w węglu, który liczy ok. 230 eksponatów. Porównywalną kolekcję rzeźby w węglu posiada w Polsce jedynie Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu . Prace z jego kolekcji były prezentowane w wielu miastach w Polsce oraz za granicą w: Niemczech, Szwajcarii, Francji, Japonii, Czechach, Słowacji i na Węgrzech. Autorami prac znajdujących się  w kolekcji są m.in.:  Nikifor Krynicki, Teofil Ociepka i inni,łącznie w kolekcji w są dzieła ok. 280 autorów.

 

  • oraz śląski bluesman, Jana Kyksa Skrzek (pośmiertnie).

(ur. 21 listopada 1953r w Siemianowicach Śląskich,  zm. 29 stycznia 2015r w Katowicach ) – polski muzyk i kompozytor bluesowy, grał na harmonijce ustnej  i fortepianie , młodszy brat Józefa Skrzeka. Skrzek identyfikował się z kulturą Górnego Śląska i ją współtworzył, poruszał w swojej twórczości problemy dnia codziennego mieszkańców tego regionu. Brał udział w licznych koncertach i festiwalach, nagraniach, programach telewizyjnych i filmach. Wydano szereg jego płyt. Muzyk przez lata mieszkał w Katowicach.

 

 

Jedną z  radosnych chwil dla naszego Koła ZG Węłnowiec -Józefowiec było to że jedną  z nagród  Wojciecha Korfantego wręczał  ks.prof. Henryk Olszar nasz rezydent z parafii

pw.  Św. Józefa Robotnika  jako delegat Metropolity Katowickiego.

 

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy.

 

SAM_0278

SAM_0284

SAM_0281