Biesiada im. Janusza Kalinowskiego wyjazd na piknik do                „Oberży pod Orzechem” zwiedzanie zamku w Nakle Śl.

10.10.2018 r.

         Członkowie Koła Związku Górnośląskiego Wełnowiec Józefowiec wybrali się w środę na piknik do „Oberży po Orzechem” po drodze zwiedzając zamek w Nakle Śl.

W niewielkim Nakle Śląskim koło Tarnowskich Gór, wśród drzew zabytkowego parku stoi pałac przypominający stare, bajkowe zamczysko, dzięki wysokiej wieży wznoszącej się ponad koronami drzew. Pałac w Nakle Śląskiem to dawny zamek Donnersmarcków z połowy XIX wieku. Jego budowę rozpoczął w 1856 roku hrabia Hugo I Henckel von Donnersmarck, a kilka lat później zakończył ją drugi syn Hugona – Łazarz IV. Budowla reprezentuje ciekawy styl angielskiego gotyku. Już wcześniej istniała tu murowana budowla, najprawdopodobniej od XVI wieku. Od końca XVII stulecia do końca II wojny światowej ziemiami tymi władali Donnersmarckowie, ale żaden z nich tak nie przyczynił się do rozkwitu Nakła Śląskiego, jak właśnie Łazarz IV, który zamieszkał w pałacu jeszcze za życia swego ojca. Nie tylko skończył budowę tego wspaniałego obiektu, tajemniczego i romantycznego zarazem, ale ufundował też pobliski kościół oraz dom dla sierot, głównie za przyczyną jego małżonki, hrabiny Marii. Oboje spoczywają do dziś w mauzoleum, które powstało przy świątyni. Pałac w Nakle Śląskim przetrwał całkiem nieźle wojnę, niestety później w budowli przez wiele lat mieściło się technikum rolnicze, dlatego też zatracił on stylowe cechy we wnętrzach. Na początku XXI wieku w pałacu powstała Galeria Sztuki Barwy Śląska, a później, w wyremontowanych wnętrzach utworzono Centrum Kultury Śląskiej, które funkcjonuje do dziś. Jeszcze tylko z zewnątrz przydało by się dodać obiektowi nieco blasku.  Pałac otacza XIX-wieczny park krajobrazowy ze starodrzewem, a prowadzi do niego piękna zabytkowa brama z kordegardą. Następnie udaliśmy się do Oberży po Orzechem w Sadowie na piknik gdzie przy ognisku piekliśmy kiełbaski i śpiewaliśmy śląskie piosenki. Pogoda była piękna i humory wszystkim dopisywały.

Do zobaczenia na następnej biesiadzie

SAM_2182

SAM_2196(1)

SAM_2208

SAM_2206

SAM_2202(1)