SPOTKANIE POD POMNIKIEM W PAŹDZIERNIKU PRZED DNIEM ZMARŁYCH

30.10.2019 r.

Tu jest pamięć i tutaj świeczka

Tutaj napis i kwiat pozostanie

Ale zmarły gdzie indziej mieszka

Na wieczne odpoczywanie”

 

1 listopada to ważna data. Tego dnia obchodzone jest święto Wszystkich Świętych. Gdy umiera ktoś bliskich to pamiętamy o nim i świecimy świeczkę na jego grobie. W tym dniu odbywa się także msza w intencji wszystkich świętych zmarłych. Zawsze, gdy zauważymy, że na jakimś grobie nie ma żadnej świeczki i nikt się tam nie modli, możemy sami zmówić modlitwę za tą osobę, nawet za nieznajomą.

Wiele jest osób które nie posiadają grobów to żołnierze, powstańcy ,lotnicy, marynarze którzy zginęli na obczyźnie polegli w lasach okopach dlatego o tych ludziach w sposób szczególny powinniśmy pamiętać to nasi bohaterowi dzięki którym możemy żyć wolnej niepodległej Polsce. My znamy czasy wojny tylko z opowiadań naszych dziadków może ojców ale my sami nie doświadczyliśmy tych tragicznych wydarzeń dla tego nie możemy być  obojętni musimy o tym pamiętać i oddawać im należny honor i cześć.

Spotkanie otworzyła Przewodnicząca Rady Jednostki Pomocniczej nr 11 Dzielnicy Wełnowiec Józefowiec  Mariola Para-Hewig witając przybyłych gości w osobach:

  • Wice Prezydenta Miasta Katowic Pana Mariusza Skibę
  • Ks .proboszcza parafii NMP Wspomożenia Wiernych Dariusza Niesiobęckiego,
  • Kierownika MDK Panią Lidię Korzeniowską –Drapacz,
  • Przedstawicieli Stowarzyszenia Mieszkańców  i Przyjaciół Wełnowca – Józefowca „Revita” z Panem Prezesem Jarosławem Caputą,
  • Delegacje , poczty sztandarowe i grono pedagogiczne Szkoły Nr 19 im.  W. Korfantego,
  • Szkoły Podstawowej nr 17 im Tadeusza Kościuszki  ,
  • Członków Koła Związku Górnośląskiego Wełnowiec-Józefowiec,
  • Harcerzy  I Szczepu im Obrońców Katowic
  • oraz Radnych Jednostki Pomocniczej nr 11Dzielnicy Wełnowiec Józefowiec.

Następnie u stóp pomnika została odprawiona modlitwa za zmarłych i poległych weteranów wojen i powstań śląskich która odprawił Ks. Dariusz Niesiobęcki , następnie delegacje przybyłe pod pomnik złożyły kwiaty i znicze  na zakończenie uroczystości Przewodnicząca Rady Jednostki Pomocniczej nr 11  Pani Mariola Para-Hewig  podziękowała wszystkim zebranym za przybycie.

P1010504(1)

P1010506(1)

P1010510(1)

P1010512(1)

P1010513(1)

P1010523(1)

P1010526(1)