25.10.2019 r.

Pomnik Wojciecha Korfantego stanął   w Warszawie. Wreszcie! – powiedział prezydent Andrzej Duda, który odsłonił obelisk z rodziną Korfantego

800px-Odsłonięcie_pomnika_Wojciecha_Korfantego_w_Warszawie

Pomnik Wojciecha Korfantego w Warszawie został uroczyście odsłonięty w piątkowe południe. Odsłonięcia pomnika dokonali prezydent RP Andrzej Duda, wnuk Wojciecha Korfantego Feliks Korfanty oraz prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Data odsłonięcia pomnika (25 października) jest nieprzypadkowa – nawiązuje do przemówienia Wojciecha Korfantego w Reichstagu, które miało miejsce 25 października 1918 r. – Mości panowie, nie chcemy ani piędzi ziemi niemieckiej. Żądamy jedynie, w myśl postanowień punktu trzynastego programu Wilsona, własnej, jednej, złożonej z ziem trzech zaborów Polski – mówił wtedy Korfanty.

Pomnik Wojciecha Korfantego stanął w Warszawie u zbiegu Agrykoli i Alei Ujazdowskich. W uroczystości jego odsłonięcia wzięli udział m.in. prezydent RP Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz liczna reprezentacja województwa śląskiego na czele z wojewodą i marszałkiem województwa śląskiego.

– Wreszcie. Wreszcie nadszedł ten ważny, długo dyskutowany ale przede wszystkim długo wyczekiwany moment. Wyczekiwany przez tych, którzy sercem czy rodzinnie czują się związani z Górnym Śląskim. Ale śmiało można powiedzieć, że to moment także wyczekiwany przez Rzeczpospolitą. Moment, w którym w stolicy wolnego, suwerennego, niepodległego państwa, w Warszawie, odsłaniamy pomnik jednego z ojców naszej niepodległości, odzyskanej w 1918 roku – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Andrzej Duda wskazał, że pomnik Wojciecha Korfantego w Warszawie znalazł się w alei, w której są pomniki Wincentego Witosa, Ignacego Paderewskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego i Józefa Piłsudskiego. – Ci ludzie, którzy byli w strasznym politycznym sporze, jak prowadzić polskie sprawy, stoją tu teraz i pokazują, że Polska jest jedna – zaznaczył. – Mam nadzieję, że nikt obok tego pomnika (Korfantego – red.) nie przejdzie obojętnie, że każdy, kto zna naszą historię – zwłaszcza trudną historię II RP – będzie widział w tej alei wyraźne wskazanie do zgody, że Polska jest jedna. Tak jak – jestem przekonany – widział ją chrześcijański demokrata Wojciech Korfanty.

Pomnik Wojciecha Korfantego w Warszawie przedstawia go opartego o postument. Na nim widnieje napis: „Wojciech Korfanty, 1873-1939, polityk, chrześcijański demokrata.”